Euro Toques Polska - ETP dla szkoły w Gdańsku i w Wałbrzychu

W Październiku odbyły się dwa kulinarne spotkania prowadzone przez vice prezesa ETP Wojciecha Harapkiewicza. W szkole podstawowej nr 12 spotkanie z uczniami odbyło się pod hasłem ""Kuchni Greckiej"". W warsztatach wzięły udział klasy czwarte i piąte, które już świetnie radziły sobie z kuchennymi zadaniami. Pomijając wiek uczestników na warsztatach przygotowywane były najróżniejsze potrawy począwszy od prostych przystawek po bardziej skomplikowane dania główne. Uczniowie mogli brać bardzo czynny udział w przyrządzaniu potraw co okazało się dużą zabawą a także pomysłem na hobby lub zawód.

W Zespole Szkół nr 7 w Wałbrzychu spotkanie z Wojciechem Harapkiewiczen odbyło się w ramach ogólnopolskiego tygodnia kariery. Ta wizyta wyjątkowo miała inny charakter - była poświęcona rozmowom o drodze do kariery. Szef przybliżał uczniom specyfikę pracy kucharza i szefa kuchni. Uczniowie zespołu szkół w Wałbrzychu w ramach swoich zajęć uczestniczą w wielu różnorodnych praktykach zawodowych między innymi również w kuchni. Od niedawna mają możliwość korzystania z własnej całkiem nowej, wspaniale wyposażonej kuchni z mini barem i restauracją, która służy im do zajęć z gotowania i obsługi gościa. Wizyta doświadczonego szefa kuchni nie miała na celu warsztatów kulinarnych lecz przybliżenie specyfiki i charakteru pracy prawdziwego kucharza. Szef kuchni restauracji Babinicz położonej niedaleko Zespołu Szkół, opowiadał przede wszystkim o zaangażowaniu, poświęceniu i długim procesie zbierania doświadczenia, tak ważnym w zawodzie kucharza. Zaznaczał jak ważna w gotowaniu jest pasja i poświęcenie, które później owocują mistrzowskimi potrawami.

Opowiadając o latach spędzonych na różnorodnych wyjazdach zagranicznych, gdzie zbierał kolejne doświadczenia, pracy z różnymi ludźmi i na różnych produktach - tłumaczył uczniom, jak ważne jest podejście do swojej pracy. Dbałość o każdy detal począwszy od przygotowania swojego stanowiska pracy, a skończywszy na doborze odpowiedniego sposobu podania potrawy tak by jak najbardziej cieszyła gościa. Wspomniano także o szacunku i kontakcie z gościem, który w tej branży jest największym wyznacznikiem tego czy praca danego kucharza spełnia oczekiwania i swoją rolę. Młodzież miała okazję dowiedzieć się jak naprawdę na co dzień wygląda praca w kuchni. Jakich cechy charakteru sprzyjają tej pracy i co w tym zawodzie jest naprawdę ważne by osiągnąć sukces. Po wnikliwych pytaniach na koniec spotkania kilkoro z uczniów wyraziło ogromną chęć odbycia praktyk na profesjonalnej kuchni. Dzięki tej wizycie i nawiązaniu współpracy z zespołem szkół nr 7 od listopada jest to możliwe i restauracja Babinicz czeka na młode talenty kulinarne celem rozpoczęcia ich prawdziwych kuchennych doświadczeń, by powoli rozpocząć własną drogę do kariery.

© COPYRIGHT 2010, EURO-TOQUES POLSKA