Euro Toques Polska - Rozsmakuj się w metropolii

23-24 kwietnia odbyła się kolejna Edycja Wielkiego kulinarnego Show – rozsmakuj się w metropolii pod patronatem Euro Toques Polska oraz wsparcia Stowarzyszenia Polskich kucharzy i cukierników region Zachodniopomorskie. Wielkie Show rozpoczęło się w sobotę 23 kwietnia o 10:00 w wielkim namiocie pod Neptunem na Gdańskim starym mieście. Prowadzący imprezę vice prezes ETP – Wojciech Harapkiewicz wraz z Michałem Turkiem i zaproszonymi gościmi zachęcał do zdrowego jedzenia i zmieniania nawyków żywieniowych na lepsze.

Pośród pokazów jakie prezentowano można było nauczyć się np. piec domowy chleb z pełnozirnistych mąk, ciasteczek bez cukru i pełnoziarnistych zdrowych przekąsek, którymi częstowały widzów blogerki kulinarne z Fabryki Kulinarnych inspiracji z Dolnego Śląska – Łucja Serafin i Iwona Kunc. Pokaz kiszonek czyli najbardziej naruralnego sposoby konserwowania jedzenia w wykonaniu Ani Archackiej, Leszka Murawskiego i Piotra Domańskiego.

Dodatkowo pojawiły się zdrowe specjały kuchni azjatyckiej. Można było spróbować sałatki z jadalnych kwiatów i wszelkich ziół, które prosto ze swojej plantacji przywiozła ze sobą Zosia Lawenda. Zosia w swojej prelekcji przekonywała, że warto korzystać z dostępnych na wyciągniecie ręki darów natury i wzbogacać naszą dietę ziołami i kwiatami. Wielkim zaiteresowaniem cieszył się duet złożony z Basi Ritz i Zuzi Harapkiewicz – laureatek kulinarnego programu Master Chef. Zuzia - najmołodszy kucharz tegorocznego show w gotowaniu na żywo dla publiczności odnalazła się wyśmienicie, na poczekaniu tworzyla swoje autorskie potrawy, które rozpieszczały podniebienia gdańszczan. Restauracja „Eliksir” przedstawiła spektakularny pokaz koktaili molekularnych. Agu Leśniewska prezentowała swoje stoły udekorowane w stylu eko. Krzysztof Zimnocha i Wojciech Harapkiewicz – dwóch szefów kuchni wraz z uczniami z ZSP w Kłaninie oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Gdańsku pokazywali przygotowanie mięs i warzyw bez konserwantów i sztucznych dodatków ucząc nie tylko widzów ale także uczniów, aby w swoeje drodze zawodowej nabrali zdrowych nawyków w gotowaniu. Nie zabrakło też zdrowych płynów czyli pokazu parzenia tradycyjnie herbaty w wykonaniu Macieja Zachaj – Chojnackiego. Tomasz Strubiński opowiedział o wyjątkowych walorach kaszubskich kozich serów.

Rewelacyjnie dziki pokaz kuchni zaprezentowała nam Małgorzata Kalemba-Drożdż dając do skosztowania pokrzywy, babki czy mniszka lekarskiego. Adam Dmyterko ze Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników z regiony Zachodniopomorskiego przekonywał, że Polskie ryby są pyszne, zdrowe i łatwe do przygotowania. Zakończeniem wszystkich pokazów było wspólne gotowania włodarzy mist okolic Gdańska wraz z kucharzami prowadzącymi pokazy. Duety okazały się bardzo zgrane. Już po godzinie widzowie mogli skosztować pysznych potraw ugotowanych wspólnie przez wszystkich zaproszonych gości. Dwudniowe show cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańsców i turystów, wielu poznało nowe i produkty i z ochotę uczyli się zdrowej kuchni. Już w przyszłym roku w kwietniu Miasto Gdańsk zaprasza na kolejną IX edycję Weekendu za pół ceny.

© COPYRIGHT 2010, EURO-TOQUES POLSKA