Euro Toques Polska - Dwie Gwiazdki Michelin na Mapie Szkoleń Euro-Toques Polska

Najlepsza , prestiżowa Restauracja w Genewie (Szwajcaria) w marcu przyjęła na 3-tygodniowy staż Sekretarza Euro-Toques Polska Wojciecha Harapkiewicz .


W najdalej położonym kantonie francuskim na obrzeżach Genewy mieści się Restauracja Domaine De Chateauvieux prowadzona przez jednego z trzech najlepszych Kucharzy Szwajcarii Philippe Chevrier. Malowniczo położona, wśród parceli winorośli restauracja, od ponad 20 lat szczyci się dwoma Gwiazdkami Michelin. Serwuje przede wszystkim klasyczne potrawy kuchni francuskiej oraz elementy kuchni szwajcarskiej.

Restauracja charakteryzuje się najwyższą jakością produktów , wszystkie są do restauracji dostarczane świeże. Codziennie przychodzą dostawy dla „wszystkich sekcji” – co oznacza ,iż goście jedzą potrawy przygotowane z produktów które w większości przyjechały do restauracji tego samego dnia.
Towar odbierany jest przez szefa kuchni i dokładnie sprawdzany , jeśli uzna on , że towar nie jest najwyższej świeżości od razu go wycofuje.

- Sam byłem świadkiem , kiedy Szef Matteo Guida wycofał całą dostawę langustynek ponieważ jego zdaniem niewystarczająco się ruszały.

Wszystkie owoce morza tj. langusty , krewetki , małże Ormo , małże Brzytwy , kraby królewskie , wągole itp. – wszystko dostarczane jest żywe i świeże.

W kuchni pracuje codziennie 8 kucharzy i 2 cukierników oraz wielu pomocników. Damien Coche jest Szefem Kuchni odpowiedzialnym za mięsa – są one sprowadzane z renomowanych hodowli i zawsze opatrzone certyfikatem Najwyższej Jakości. Drób i perliczki pochodzą tylko z Bresse , wieprzowina z rasy Iberico , wołowina – tylko długo dojrzewająca.

Philippe Chevrier mimo iż jest właścicielem ośmiu restauracji w Genewie , co wieczór przebrany w kitel , stawia się w kuchni na wydawce i wraz z załoga serwuje dania w swojej Restauracji „Perełce” Domaine De Chateauvieux.

- Praca w tak prestiżowej restauracji nie należy do lekkich. Codziennie 16 godzin pracy na pełnych obrotach  Ale dzięki temu codziennie przygotowywana jest cała produkcja.
Pracując tam miałem przyjemność poznać wiele ciekawych technik gotowania zarówno klasycznych , jak i nowoczesnych.

Jednym z punktów wyjazdu była wizyta w Restauracji Paula Bocousa w Lyonie we Francji.

- To był dla mnie wielki zaszczyt móc poznać tak niesamowitą osobowość w świecie gastronomii jakim jest Paul Bocouse , zamienić z nim kilka słów i przekazać pozdrowienia od ETP Polska . Miałem przyjemność gościć także na jego kuchni – kuchni jednej z najlepszych restauracji na świecie!!!
- W tym miejscu chciałem bardzo serdecznie podziękować Pani Christine Bocouse za umożliwienie tego spotkania.

Już w kwietniu do Domaine De Chateauvieux wyjedzie kolejny członek Euro-Toques Polska .
- Odbycie stażu w takim miejscu polecam każdemu , nie tylko ze względu na poznanie nowych i ciekawych ludzi ale przede wszystkim ze względu na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych !!!

Chętnych na wyjazd Szefów Kuchni prosimy o kontakt z Jeanem Bos – prezes ETP lub Wojciechem Harapkiewicz – Sekretarzem ETP (wymagany jezyk angielski bądź francuski w stopniu komunikatywnym)

 

 

Wojciech Harapkiewicz
Sekretarz Euro-Toques Polska

© COPYRIGHT 2010, EURO-TOQUES POLSKA